گاز آرگون رسانایی بسیار کمی دارد و به همین علت صدا و حرارت را به سختی عبور می‌ دهد. البته هوا هم این ویژگی را دارد اما گاز آرگون ضریب رسانایی بسیار کمتری دارد. استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره به دلیل سطح بالای عایق بندی است که از عبور صدا و حرارت جلوگیری می ‌کند.

علت استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره

سرعت انتقال صوت و ضریب هدایت انرژی در گاز آرگون به شدت پایین است. از طرفی تهیه این گاز به صرفه بوده و از نظر اقتصادی هزینه زیادی ندارد و به راحتی می توان در محیط های صنعتی آن را تولید و استفاده کرد از طرف دیگر این گاز در دسته گازهای نجیب است یعنی

  • گازی بی بو
  • گازی بدون مزه
  • گازی غیر آتش زا
  • گازی بدون ترکیب شیمیایی
  • گازی با تولید آسان و ارزان
  • گازی با طول عمر بالا
  • گازی با پایداری بالا
  • گازی با کاهش غلظت بسیار کم و محدود

8 مورد بیان شده در بالا از مهمترین ویژگی ها و مزیت های گاز آرگون است که باعث شده تا برای فضای بین دو شیشه مناسب باشد. این گاز در صورتی که پنجره به درستی مونتاژ شده باشد کمترین میزان کاهش غلظت را در طول سالیان طولانی خواهد داشت.

گاز آرگون در پنجره دوجداره

کاهش سرعت صدا در آرگون و هوا

آزمایشات نشان داده است که در دو فضای بسته با شرایط یکسان اگر به مقداری ثابت هوا و گاز آرگون باشد، سرعت انتقال صدا در فضای پوشیده شده از آرگون به شدت کمتر است. به همین دلیل بهترین گزینه برای فضای بین دو شیشه انتخاب این گاز است. البته در پنجره سه جداره به دلیل محدود شدن فضای بین شیشه از گاز کریپتون استفاده می ‌شود که البته بسیار گران تر بوده و در پنجره دوجداره عملکردی بمانند آرگون ندارد و در مدتی کوتاه از غلظت آن کاسته خواهد شد.

این تحقیقات نشان داد که تزریق آرگون به جداره یا همان فاصله دو شیشه کمترین انتقال صدا را دارد و مناسب ترین گزینه برای کاهش آلودگی صوتی است.

کاهش ضریب هدایت دما در آرگون و هوا

در طی همان تحقیقات مشخص شد که آرگون مقاومت بیشتری در برابر انتقال دما دارد و میزان آن از هوا و حتی شیشه کمتر است. کاهش قدرت در انتقال انرژی دیگر معضلی بود که نسل جدید پنجره ‌ها را رقم زد.

پایداری و ماندگاری این گاز به شدت بالا و دلیل آن هم عدم ویژگی ترکیب شدن با دیگر اجسام است. در واقع آرگون هیچ واکنشی با محیط اطراف خود ایجاد نمی کند. وجود قطعات مختلف در این فضا تأثیری بر عملکرد گاز نداشته و غلظت خود را تا بالاترین حد ممکن حفظ خواهد کرد.

در فضای بین دو شیشه باید ۹۰ درصد آرگون تزریق شود، بعد از گذشت ۱۰ سال این غلظت ممکن است درصد بسیار کمی کاهش یابد. از طرف دیگر این گاز تا میزان غلظت ۷۵ درصدی نیز به خوبی می تواند صدا و انرژی را مدیریت کند و از تبادل آن بین هر دو فضا جلوگیری نماید.

گاز آرگون در پنجره دوجداره

استفاده از گاز کریپتون به جای گاز آرگون

گاز کریپتون گازی سمی است ولی همانطور که بیان شد آرگون جزء دست گاز های نجیب بوده و هیچ خطری در صورت استشمام ندارد. تولید انبوه این گاز بسیار پر هزینه تر از آرگون است و البته که در فواصل کمتر از ۸ میلیمتر مناسب است.

این گاز برای فضاهای بزرگ با مساحت زیاد مناسب نیست، البته که میزان عایق بودن آن بسیار بالاتر از آرگون است اما موارد مصرف آن اغلب برای پنجره سه جداره بوده و با توجه به موارد گفته شده استفاده از این گاز صرفه اقتصادی برای ساختمان ها و بناهای معمولی شهری ندارد و برای فضاهای با صدای بالا مانند فرودگاه‌ کاربری دارد.

گاز آرگون در پنجره دوجداره

کلام آخر

وجود گاز آرگون در پنجره دوجداره بسیار موثر و مهم است و بخش اعظمی از عایق بودن به واسطه همین مورد است. جلوگیری از انتقال صدا و انرژی به طرفین ویژگی و قابلیت مهم است که نباید آن را نادیده گرفت. تمامی پنجره‌ های ساخته شده در ایوان دارای استانداردهای لازم است و فضای بین دو شیشه از مقدار مشخص و تعیین شده گاز آرگون پر می شود. استفاده از این گاز و با کیفیت بالای قطعات باعث می‌ شود تا صدا بین ۲۰ تا ۴۰ دسی بل کاهش داشته باشد.

هلدینگ ایوان ارائه دهنده انواع درب و پنجره دو جداره است. ما این اطمینان را به شما می دهیم که از بهترین قطعات برای ساخت یک پنجره استفاده می کنیم، کیفیت و کارایی حق مسلم شماست برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاور و مدیریت فروش: آقای قندهاری
شماره موبایل: 09122072788
شماره دفتر: 02191301559
آدرس سایت: aone-holding.com
پست الکترونیکی: [email protected]
فهرست