احتمالاً شما هم متوجه شده‌اید که برخی از پنجره‌های دوجداره بعد از مدتی تغییر رنگ پیدا می‌کنند و حالت زرد به خود می‌گیرند. تغییر رنگ پنجره upvc باعث می‌شود تا برخی افراد برای استفاده از آن‌ها دچار شک شوند. اما باید ببینیم که دلیل این امر چیست و چه راهکاری می‌توان برای آن در نظر گرفت. به خصوص این که پنجره دوجداره با مزیت‌هایی که دارد باعث می‌شود تا جز بهترین تولیدات در این زمینه باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد با ما همراه باشید.

چگونه است؟ upvc تغییر رنگ پنجره

پس از مدتی که از پنجره upvc استفاده کردید، متوجه می‌شوید که به برخی از آن‌ها به مرور رنگ سفید و زیبای خود را از دست داده و به رنگ‌های کرم، شیری و در نهایت زردرنگ درمی آیند.
گاهی اوقات با یک تمیزکاری سطحی به خصوص در اوایل این پروسه، تغییر رنگ از بین می‌رود و می‌توان کمی رنگ آن را سفید کرد. با این حال اگر دلیل تغییر رنگ را قبل از تعویض پنجره دوجداره بدانید، می‌توانید جلوی بروز این مشکل را راحت‌تر بگیرید. قیمت پنجره دوجداره و هزینه پرداختی برای آن نیز باعث می‌شود تا نیاز باشد دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنید.

UPVC علت تغییر رنگ پروفیل پنجره

در ایران چیست؟ upvc علت تغییر رنگ پنجره

ممکن است همین پروفیل پنجره که شما در حال استفاده از آن هستید و تغییر رنگ داده است، در کشور دیگری سال‌های سال سفید و زیبا بماند؛ اما علت چیست؟
بر اساس استانداردهای جهانی، کلیه تولیدات پلاستیکی و پتروشیمی مانند یوپی‌وی‌سی، باید بر اساس شرایط آب و هوایی کشورهای استفاده کننده، به مرحله تولید برسند. با این حال در اوایل که از پنجره upvc در ایران استفاده می‌شد، و حتی در حال حاضر، برخی از تولیدات دیگر کشورها وارد شد و همین امر هم باعث تغییر رنگ این پنجره‌ها به مرور زمان می‌شد؛ زیرا با شرایط اقلیمی کشور ما همخوانی نداشتند. البته در حال حاضر این مشکل تا حد زیادی رفع شده است و با توجه به یافتن دلیل تغییر رنگ پنجره upvc تولیدات بهتری وارد بازار شده‌اند.

اتفاق می‌افتد؟ upvc چرا تغییر رنگ پنجره

در اصل پروفیل‌های مورد استفاده در پنجره upvc نسبت به اشعه ماوراالبنفش حساسیت بالایی دارند. هر چه میزان اشعه فرابنفش موجود در محیط بیشتر باشد، طبیعتاً جذب آن توسط این پنجره‌ها بیشتر خواهد بود. جذب این اشعه سبب می‌شود تا پروفیل‌ها به مرور زمان تغییر رنگ دهند و حتی گاهی اوقات متوجه شکستن و فرسودگی سریع آن‌ها می‌شوید.
تغییر رنگ پنجره‌ها در پروفیل‌های نازک بیشتر اتفاق می‌افتد و حتی لایه‌های درونی این پنجره‌ها هم به راحتی تغییر رنگ می‌دهند. حتی خاصیت عایق بودن نیز با بروز این مشکلات در پنجره دوجداره از بین می‌رود.

کدام پنجره دوجداره را باید انتخاب کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، تولیدات پروفیل مورد استفاده در پنجره upvc باید به گونه‌ای باشد که با میزان اشعه فرابنفش در محیط مورد استفاده تطابق داشته باشد. در اصل برخی از پروفیل‌هایی که در بازار وجود دارند، برای کشورهایی با سطح پایین اشعه فرابنفش طراحی شده‌اند. در کشور ما در تمام طول سال، تابش خورشید داریم و باید پروفایل‌هایی مطابق با این اقلیم را استفاده کنیم.

برای رفع مشکل تغییر رنگ پنجره upvc و فرسودگی این پنجره‌ها، برای مناطقی مانند ایران با شرایط آب و هوایی چهارفصل و تابش بالای نور خورشید، تثبیت کننده‌های رنگی را باید در سطح پروفایل قرار داد. به عنوان مثال از موادی مانند دی‌اکسید تیتانیوم استفاده می‌شود تا سهم دریافتی نور توسط پروفیل‌ها کاهش یابد. این مواد میزان زیادی از نور دریافتی را بازتاب می‌دهند و به مرور زمان تأثیر کمتری از اشعه خورشید می‌پذیرند.
با توجه به مواردی که گفته شد، برای تعویض پنجره دوجداره باید این نکته را در نظر داشته باشید که از پروفیل‌های استاندارد که در برابر سرما و گرما و همین‌طور اشعه خورشید مقاومت دارند بهره ببرید.

تعویض پنجره دوجداره با یک پنجره استاندارد

اگر پنجره‌های شما هم دچار مشکل شده است، شاید بتوان با کمی تمیز کردن آن با مواد شوینده، رنگ آن را به رنگ سفید اولیه نزدیک کرد؛ اما به مرور زمان مجبور به تعویض پنجره دوجداره می‌شوید. اگر از مراکز معتبر برای خرید پنجره دوجداره بهره ببرید، با توجه به شهری که در آنجا سکونت دارید، یک پنجره استاندارد به شما ارائه می‌شود که مشکلاتی از قبیل تغییر رنگ پنجره upvc را نخواهند داشت. به علاوه قیمت پنجره دوجداره در این مراکز مناسب است و نگرانی از بابت فرسوده شدن و تغییر رنگ آن‌ها نخواهید داشت.

تولید پنجره یو پی وی سی مناسب با میزان تابش خورشید

به علت ماهیت و ساختار پنجره که نیمی از آن همواره در معرض نور خورشید است باید حتما متناسب با شرایط آب و هوای هر منطقه (نوع و شدت تابش نور خورشید) آن را تولید کرد. میزان اشعه فرابنفش عامل اصلی در تغییر رنگ است. تصور کنید که پروفیل هایی برای کشوری با سطح پائین اشعه فرابنفش دریافتی، ساخته شده است ولی آن پروفیل در ساختمانی در شهر تهران، بندرعباس و یا حتی یزد نصب می شود. نتیجه قابل تصور است.
پوسیدگی زودتر از آنچه که فکر کنید، رخ خواهد داد. ترک ‌های بزرگ، از بین رفتن عایق و در نهایت تبدیل پنجره دوجداره upvc به یک پنجره ساده و بدون عایق با قابلیت تبادل آسان صدا و مواردی مانند در درز آب باران به درون محیط.

UPVC علت تغییر رنگ پروفیل پنجره

میزان اشعه فرابنفش موثر در تولید پروفیل

ایران کشوری چهار فصل است که تمامی شرایط اب و هوایی و تابش نور خورشید را روزانه تجربه می کند. به همین دلیل باید در تولیدات پتروشیمی و پلاستیکی مانند UPVC این مورد را همواره مد نظر داشت.
وجود تثبیت کننده های رنگی و علی‌الخصوص وجود دی اکسید تیتانیوم باعث شده تا سهم بیشتری از نور دریافتی از سطح پروفیل بازتاب شود و در مرور زمان تاثیری بر رنگ و ساختار پروفیل نداشته باشد.
پروفیل UPVC ساخت داخل تشکیل شده از مواد متفاوت تری نسبت به دیگر کشور های تولیدکننده است که تمامی قاب ها را متناسب با شرایط ایران ارائه می کند. تحمل آفتاب سوزان شهر های جنوبی کشور و در عین حال مقاومت بالا در برابر سرما از ویژگی های بارز یک پروفیل استاندارد است.

UPVC علت تغییر رنگ پروفیل پنجره

UPVC تاثیر شاخص اشعه فرابنفش در پروفیل پنجره

شاخص اشعه فرابنفش در حالت کلی عددی بین ۱ تا ۱۲ است. هر چه عدد کمتر باشد میزان تابش این اشعه در منطقه و یا شهر مورد نظر کمتر است. به طور مثال شاخص یک و دو نشانه بی خطر بودن شاخص 3،4 و 5 نشانه های کم خطر بودن و گذر از عدد ۶ را نشان پرخطر بودن، می نامند.
ایران کشوری است که حداقل شاخص تابش فرابنفش آن ۵ است. یعنی این اشعه روزانه با پوست و تمام اشیا اطراف ما در تعامل است. پنجره ها نیز به دلیل نداشتن حفاظ و یا نور گیر در معرض مستقیم این اشعه هستند.

علت همه گیر شدن رنگ زرد در تمامی قسمت های پروفیل

عمق کار کم است و ما نباید انتظار این را داشته باشیم که صرفاً سمتی که با آفتاب در تعامل است، تغییر رنگ دهد. قدرت بالا نور خورشید و کیفیت پایین پروفیل موجب می ‌شود تا رفته رفته تمامی قسمت ها دچار پوسیدگی و آسیب شوند. ترک برداشتن سطح پروفیل آخرین ضربه مهلک است که نشان دهنده پایان عمر بدنه و پنجره بوده و باید آن را تعویض نمود و هیچ راه برگشتی وجود ندارد.

UPVC علت تغییر رنگ پروفیل پنجره

چگونه می توان رنگ پروفیل پنجره دوجداره را برگرداند؟

در ابتدا پروفیل ها سفید هستند اما طبق گفته‌ های بیان شده در بالا به مرور زمان شیری رنگ، کرم و در نهایت زرد می شوند. برای بازگردانی رنگ تغییر یافته شما صرفاً می توانید نمای کار را کمی زیباتر کنید. این تصور را از ذهن بیرون کنید که با تمیز کردن مداوم پروفیل می توانید از آسیب دیدگی آن جلوگیری کنید.
مایع های مخصوص شستشوی بدنه و شیشه پنجره یو پی وی سی در بازار موجود است. با استفاده از اسفنج نرم یا پارچه ای لطیف می توانید چند درجه رنگ پروفیل را به سفید نزدیک تر کنید.
استفاده از مایع تمیز کننده خانگی می تواند راهکار دیگری باشد که درصد کمی از تغییر رنگ را به حالت اول باز می گرداند، اما همان طور که بیان شد صرفاً تغییراتی در ظاهر کار رخ می دهد که گاه آن هم مطلوب نخواهد بود.

دو اشتباه مهلک در اصلاح رنگ پروفیل

  • استفاده از وایتکس و تمیز کردن بدنه با محلول آب و وایتکس
  • استفاده از سمباده و سائیدن لایه رویه پروفیل

اگر هر یک از موارد گفته شده در بالا را انجام داده اید، سریعاً با مشاوران ایوان تماس بگیرید و درخواست خود را مبنی بر خرید پنجره دوجداره یو پی وی سی اعلام کنید.
وایتکس فعل و انفعالات شیمیایی را در پروفیل فعال می کند و از طرفی رخ بدتری به کار می ‌دهد. سنباده نیز با حذف لایه رویه، تمامی قدرت و توانایی مقابله با نور خورشید را از پنجره می گیرد. در واقع شما با انجام این دو کار به شکل کاتالیزوری عمل کردید که مرگ پنجره را رقم زده اید.

چیست؟ UPVC راه حل تغییر رنگ پروفیل پنجره

راه حل این موضوع را باید تا بدین لحظه حدس زده باشید. تعویض کامل پنجره و فریم آن، استفاده از پروفیل مرغوب و با کیفیت مهمترین عامل در حفظ و نگهداری یک پنجره است. خرید از شرکت معتبر و با گارانتی های لازم می تواند از وقوع این اتفاق جلوگیری کند.

UPVC علت تغییر رنگ پروفیل پنجره

تصورات اشتباه در رابطه با علت تغییر رنگ پروفیل پنجره یو پی وی سی

  • گرمایش بیش از حد باعث تغییر رنگ شده
  • رطوبت بالای هوا و شرجی باعث زرد شدن پروفیل شده
  • تمیز کردن مکرر بدنه باعث این اتفاق شده
  • آلودگی هوا دلیل اصلی تغییر رنگ است
  • نشست دانه های برف و یخ زدن آن در شهرهای سرد باعث زرد شدن پروفیل شده
جهت سفارش و دریافت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاور و مدیریت فروش: آقای قندهاری
شماره موبایل: 09122072788
شماره دفتر: 02191301559
آدرس سایت: aone-holding.com
پست الکترونیکی: [email protected]
فهرست