تفاوت پنجره دو جداره و سه جداره

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را در زمان تعویض پنجره قدیمی درگیر می کند، انتخاب بهترین نوع پنجره است. یکی از مشاوره های نادرستی که در این شرایط بسیار شاهد هستیم ترغیب دوستان و آشنایان برای استفاده از پنجره سه جداره است.

تصور عموم بر این است که به دلیل تعدد لایه ها عایق بندی با قوت بیشتری انجام می‌شود و همین موضوع باعث شده تا درصد آلودگی صوتی و اتلاف انرژی به صفر برسد. تجربه و تخصص ما در ایوان این موضوع را ثابت کرده است که این دسته از مشاوره های عامیانه را باید به فراموشی سپرد.

تفاوت پنجره دو جداره و سه جداره

تفاوت پنجره دو جداره و سه جداره در چیست؟

به نظر خودتان کدام یک برای منزل یا محیط کار شما مناسب است؟ شاید در جواب بگویید که چون پنجره سه جداره میزان صدا بیرون را بیشتر کاهش می دهد، بهتر است آن را انتخاب کنیم. این انتخاب را ما رد می کنیم، دلیل فنی و اقتصادی دلیل رد کردن خواسته شما است. زیرا تفاوت قیمتی پنجره سه جداره و دوجداره بسیار زیاد است.

پنجره دوجداره

پنجره ای را دو جداره می‌نامیم که دو لایه شیشه از طریق پروفیل یو پی وی سی به یکدیگر متصل شده اند و گازی خنثی در بین دو لایه وجود دارد. انتقال گرما و سرما در این حالت به شدت کاهش می‌یابد و همین موضوع باعث افزایش محبوبیت و کاربری آن شده است.

تفاوت پنجره دو جداره و سه جداره

اندازه شکاف، ضخامت شیشه ها، جنس یراق آلات، جنس و کیفیت پروفیل بسیار مهم است. اگر اندازه شکاف کمتر از مقدار تعیین شده باشد اثربخشی به شدت کاهش می یابد و اگر فاصله بین دو شیشه از حد استاندارد، تجاوز کند هوا به راحتی در جداره حرکت می‌کند و این بار اثربخشی نزدیک به صفر خواهد شد.

مجموعه تمام قطعات بیان شده اگر کیفیتی مناسب داشته باشند، تغییرات مد نظر اعمال می‌شود و خانه شما با کیفیت بیشتری عایق بندی می شود. دقیقاً در این زمان است که کاهش صدای ورودی به خوبی حس خواهد شد.

پنجره سه جداره

تمامی موارد گفته شده در بالا عینا در پنجره سه جداره هم صادق است و یکسان می باشد. تنها تفاوت وجود یک لایه اضافه تر است که تعداد شیشه ها به سه لایه می رسد و دو بار گاز آرگون بین درز و جداره تزریق می گردد. این مدل پنجره از نظر حفظ انرژی بسیار ایده‌آل است و محصولی مناسب برای صرفه جویی و مصرف کم انرژی است.

کاهش صدا در این حالت بسیار بیشتر است، زیرا صدا از دو لایه محافظتی باید عبور کند. راه آهن و فرودگاه ها بازار هدف اصلی این محصول است. اضافه شدن لایه سوم به طور واضحی عایق حرارتی و صدا را بهبود می بخشد.

یک تفاوت بسیار بزرگ از شیشه تک جداره تا دوجداره وجود دارد، اما برخلاف تصور تفاوت بسیار چشمگیر و فاحشی مانند حالت اول بین پنجره دو جداره و سه جداره نیست. این موضوع از نظر فنی و قابلیت عایق بندی است اما از نظر قیمت تمام شده داستان برعکس است.

تفاوت پنجره دو جداره و سه جداره

کدام پنجره برای خانه یا محیط کار مناسب تر است؟

با توجه به موارد گفته شده به سوال اصلی باز می گردیم که کدام یک مناسب تر است؟ پاسخ این است اگر به دنبال کارآمدترین پنجره هستید و از طرف دیگر بودجه کافی برای خرید دارید، قطعاً پنجره سه جداره گزینه مناسبی است.

اگر بودجه کافی برای خرید ندارید اما نیازمند پنجره ای هستید که عملکرد مطلوبی داشته و با کیفیت و استاندارد فضای خانه را در دمای مدنظر نگه دارد، گزینه شما پنجره دوجداره است.

موارد بالا از نظر هزینه بررسی شد اما واقعیت این است که شما در اکثر مواقع نیاز به پنجره سه جداره ندارید. در بیشتر شهرهای ایران سرما و یا گرما به حدی نیست که نتوان با پنجره دو جداره با آن مقابله کرد و از طرف دیگر صدای خیابان نیز به راحتی در این مدل بین ۲۰ تا ۴۰ دسی بل کاهش می‌یابد که رقمی تأثیرگذار است.

مابه التفاوتی که بین دو و سه جداره پرداخت می‌کنید در قیاس با میزان صرفه جویی انرژی و تاثیر در قبوض خدماتی آنچنان که باید قابل قبول نیست و می‌توان گفت در طول زمان جبران نخواهد شد به همین دلیل برای کاربران خانگی اصلا پیشنهاد نمی شود.

حتی محیط های اداری که صرفا نیمی از روز افراد در آن حضور دارند، بازار هدف و اصلی مدل سه جداره نیست و برای آن کارایی ندارد. حتی اگر دفتر شما در نزدیکی اتوبان هم باشد نیازی به این محصول نیست.

 • مزایای استفاده از پنجره سه جداره
 • بهره وری بالای انرژی
 • کاهش میزان صدای ورودی
 • آسان شدن گرم کردن محیط
 • سهولت در سرد کردن محیط
  افزایش ایمنی

مزایای استفاده از پنجره دوجداره

 • قیمت مناسب
 • قاب نازک و کم حجم تر
 • وزن کم و عدم ایجاد فشار بر روی یراق‌آلات
 • کاهش مصرف انرژی
 • کاهش حجم صدا
تفاوت پنجره دو جداره و سه جداره

عمر پنجره دوجداره از پنجره سه جداره عموماً بیشتر است. وزن زیاد هر لنگه باعث می شود تا فشار زیادی به یراق‌آلات وارد شود. این فشار در مرور زمان و ترکیب آن با استفاده نادرست موجب شده تا نیاز به تعمیر سیر صعودی داشته باشد.

اختلاف دما بین سه لایه در برخی شرایط باعث می‌شود تا صفحه میانی ترک خورده و مقاومت خود را از دست بدهد. البته که این اتفاق صرفاً در شرایطی رخ می‌دهد که جنس به کار رفته کیفیت مطلوب را نداشته باشد.

کلام آخر

با در نظر گرفتن هر یک از مزیت‌های گفته شده قطعاً به این نتیجه رسیده اید که خرید پنجره دوجداره کاری بسیار اساسی و لازم است. نگران نباشید، ایوان همراه شماست تا بهترین خدمات و قیمت را به شما ارائه کند.

هلدینگ ایوان ارائه دهنده انواع درب و پنجره دوجداره است. ما این اطمینان را به شما می دهیم که از بهترین قطعات برای ساخت یک پنجره استفاده می کنیم، کیفیت و کارایی حق مسلم شماست برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاور و مدیریت فروش: آقای قندهاری
شماره موبایل: 09122072788
شماره دفتر: 02191301559
آدرس سایت: aone-holding.com
پست الکترونیکی: [email protected]
فهرست