علت افتادگی پنجره دوجداره تماما به کیفیت ساخت باز می گردد. البته مواردی مانند نشست ساختمان می تواند در آن دخیل باشد، اما درصد قابل توجهی را به خود اختصاص نمی دهد. در هنگام ساخت یک بنا بر اساس نوع خاک تا ۵ سانتی متر نشست فوندانسیون در نظر گرفته می ‌شود که البته این مورد مربوط به نام ساختمان سازی نوین است.
در بناهای قدیمی که عملاً ساختمان در طی سال ‌ها نشست کرده است، کج و یا خارج شدن پنجره از حالت طبیعی غیر معمول است و این اتفاق مشخصاً به دلیل کیفیت پایین قطعات به کار رفته در پنجره است.

علت افتادگی پنجره دوجداره

شش علت افتادگی پنجره دوجداره

یکی از دلایل نشست ساختمان بود که در بالا به آن اشاره شد. اما دلایل دیگر شامل کیفیت پایین مواد اولیه، عدم استفاده از گالوانیزه در بین صفحات، کیفیت پایین یراق آلات، عدم ابعاد گیری مناسب و کیفیت پایین نصب است. اگر در هر یک از موارد گفته شده کوتاهی یا سهل انگاری صورت بگیرد قطعاً پیامد آن افتادگی پنجره دوجداره خواهد بود.

  • نشست ساختمان
  • کیفیت پایین نصب
  • عدم ابعاد گیری مناسب
  • کیفیت پایین مواد اولیه
  • کیفیت پایین یراق آلات
  • عدم استفاده از گالوانیزه در بین صفحات

جذب رطوبت و انبساط و انقباض نیز می تواند دلیل بسیار کم رنگ باشد که در نهایت موجب تاب برداشتن قاب پنجره پروفیل upvc و سخت باز و بسته شدن لنگه ها خواهد شد.
پروفیل یو پی وی سی از جنس پلاستیک است با اینکه در حین تولید با فرایند های گوناگون به فریم قوی تبدیل می شود اما در نهایت پلیمر بوده و ذات آن شکل پذیری است. اگر شیشه های نصب شده بر روی پروفیل، سنگین تر از حد توان باشد در مرور زمان تغییر شکل خواهد داد.
تولیدکنندگان برای رفع این معضل از ورق های گالوانیزه استفاده می ‌کنند و این ورق را در جداره های پایینی پروفیل کار می ‌گذارند تا تحمل شیشه و دیگر قطعات برای پروفیل آسان ‌تر شود.

علت افتادگی پنجره دوجداره

ورق گالوانیزه در پنجره دوجداره

ورق گالوانیزه، ورقه ای فولادی است که سطح اولیه آن با فلز روی پوشیده شده است. مقاومت بسیار بالا در انبساط و انقباض دارد و از طرفی هیچ گاه دچار زنگ زدگی نمی شود. این دو مزیت باعث می شود تا مکمل خوبی برای پروفیل باشد.
وزن شیشه ها را تحمل می ‌کند و در فصول مختلف سال، مقاومت بالایی دارد که باعث می‌ شود تا کیفیت و کارآیی یک پنجره upvc تضمین شود. در نوع استفاده از این ورق نکته‌ ای وجود دارد که بسیار کلیدی است.
برای اتصال پروفیل و ورق، از پیچ های گالوانیزه استفاده می ‌شود. فاصله هر دو پیچ با یکدیگر باید کمتر از ۳۰ سانتی متر باشد تا استحکام کار حذف شود. اگر این نکته کوچک در حین ساخت رعایت نشود نهایتاً، نتیجه کار مطلوب نخواهد بود.

علت افتادگی پنجره دوجداره

چگونه متوجه شویم که پنجره دارای ورق گالوانیزه است؟

تا به اینجای کار متوجه شدیم که علت اصلی افتادگی پنجره دو جداره، نبود ورق گالوانیزه است. اما برای این که از وجود آن اطمینان حاصل کنیم این روش را در پیش بگیرید.
به سطح مقطع و پایین ترین ارتفاع قاب پنجره نگاه کنید و به دنبال پیچ باشید. اگر هیچ پیچی بر روی آن مشاهده نکردید، بدانید از این ورق در ساخت پنجره استفاده نشده است و سریعتر پنجره را عودت دهید.

تاثیر ابعاد گیری نا مناسب در افتادگی پنجره

ابعاد گیری پنجره بسیار مهم است و باید توسط یک کارشناس و تکنسین فنی صورت گیرد. هر لنگه پنجره باید به دقت اندازه گیری شود. ارتفاع و عرض باید به یک میزان خاص و استاندارد تقسیم گردد، مگر در شرایط که ابعاد خاص است. اگر پنجره ارتفاع زیاد دارد باید توزیع مناسبی بین لنگه ها صورت گیرد تا کمترین فشار به کف و سطح مقطع وارد شود و یا در فضا هایی که یک لنگه کوچک پنجره جای می ‌شود نیز باید سطح مقطع قوی‌ تر طراحی شود.

علت افتادگی پنجره دوجداره

رگلاژ کردن می ‌تواند راه حل مناسب دیگری باشد

رگلاژ کردن تمامی لنگ ها و یراق آلات می تواند درصد زیادی، کمک حال پنجره باشد. اگر رگلاژ به درستی صورت گیرد پنجره دوجداره تا مدت ها نیازی به تنظیم ندارد، حتی اگر روزانه صدها بار مورد استفاده قرار گیرد.
ایوان ارائه دهنده انواع در و پنجره دوجداره با کیفیت. به دلیل صرف هزینه کم، کیفیت را زیر پا نگذارید زیرا در زمانی کوتاه، بیشتر از آنچه که فکر می کنید را باید پرداخت کنید تا پنجره به حالت عادی خود باز گردد.

جهت سفارش و دریافت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاور و مدیریت فروش: آقای قندهاری
شماره موبایل: 09122072788
شماره دفتر: 02191301559
آدرس سایت: aone-holding.com
پست الکترونیکی: [email protected]
فهرست