به طور کلی یراق‌آلات ابزاری هستند که خود به‌طور مستقیم مورد استفاده قرار نمی‌گیرند اما برای اینکه بتوانیم از برخی وسایل دیگر استفاده کنیم، وجود آنان ضروری است. دستگیره در، پیچ و مهره و لولاها نمونه هایی از این یراق‌آلات هستند که روزانه با آن‌ها سروکار داریم. هر چه رو به جلو می‌رویم این ابزارهای کارآمد پیشرفت بیشتری می‌کنند؛ یراق‌آلات درب و پنجره دوجداره نیز از این قاعده مستثنی نیستند و با گذشت زمان، طراحی و ساخت بهتری پیدا کرده‌اند. از آنجایی که گاهی با خراب‌شدن یراق‌آلات کار به تعویض پنجره می‌رسد، بهتر است در انتخاب آن دقت کنید.

بعضی از کاربردی‌ترین یراق‌آلات برای پنجره‌ دوجداره upvc و پنجره دوجداره آلومینیومی عبارت است از:

اسپانیولت

مهم‌ترین جزء یک پنجره قفل آن است، منظور از اسپانیولت همان قفل درب و پنجره است. آلیاژی که در این یراق به کار برده می‌شود تأثیر زیادی روی کیفیت آن دارد، در واقع اگر از آلیاژی بی‌کیفیت در ساخت آن استفاده شود، به‌مرور موجب فشار بر دستگیره، خرابی و گاهی تعویض پنجره می‌شود. اسپانیولت‌ها در بازار با کیفیت‌ها و برند‌های متفاوتی عرضه می‌شود. اما اگر بخواهیم بهترین آن را معرفی کنیم باید از نوع آلمانی آن یاد کنیم که دوزبانه است و کیفیت و امنیت بالایی دارد.

زبانه قفل پنجره دو جداره

زبانه قفل نوعی دیگر از یراق پنجره است که با نصب آن در یا پنجره موقع بسته‌شدن در جای خود قرار می‌گیرند و فیکس می‌شوند. این زبانه‌ها در انواع کوتاه و بلند وجود دارند. نکته مهم اینکه برای جلوگیری از شکستگی و تعویض پنجره باید وزن لولاها حداقل 110 گرم باشد.

دستگیره

بی‌شک کاربردی‌ترین و مهم‌ترین یراق درب و پنجره، دستگیره است. در انتخاب دستگیره بهتر است علاوه بر زیبایی به کیفیت و ساخت آن نیز اهمیت دهید تا طول عمر بیشتری داشته باشد. در اینجا نکاتی برای راهنمایی شما ذکر می‌کنیم:

اگر دستگیره‌های بلندتر را انتخاب کنید فشار کم‌تری به اسپانیولت وارد می‌شود و باز و بسته کردن در نیز آسان‌تر خواهد بود. البته اگر بلندی دستگیره بیش از حد شود از استحکام آن کاسته می‌شود.

  • دستگیره‌هایی که اهرم توپر تری دارند، از ماندگاری بیشتری برخوردار هستند.
  • مطمئن شوید که فنر دستگیره کیفیت مناسبی دارد.
  • زوار جای پیچ نیز باید مقاومت زیادی داشته باشد.
  • برای اینکه دستگیره به‌راحتی نشکند باید شفت چهارپهلو از آلیاژ مرغوبی ساخته شده باشد.

همچنین در حین خرید به ضخامت صفحه‌ی اصلی دستگیره، ماشین‌کاری، کیفیت آلیاژ و چگونگی اتصال اهرم به صفحه نیز دقت کنید تا بی‌کیفیتی یراق منجر به تعویض پنجره در کوتاه‌مدت نشود.

سیلندر

از دیگر یراق‌آلات پنجره، سیلندر است که بهترین نوع آن از برنج ساخته و با آلومینیوم روکش می‌شود.

انواع لولا در بازشوهای گوناگون

لولاها نیز از یراق‌آلات اصلی در و پنجره به شمار می‌آید که با وجود آن حرکت لنگه پنجره میسر می‌شود. کیفیت و مقاومت لولاها از این جهت که وزن زیادی را متحمل می‌شوند بسیار حائز اهمیت است. در واقع لولاهای پنجره‌های دوجداره باید بدون اینکه فشاری به آن‌ها وارد شود، وزنی از 30 تا 70 کیلوگرم را متحمل شوند. به همین دلیل اگر در فشار زیاد لولا مقاومت خود را از دست دهد نه‌تنها خود آسیب می‌بینند بلکه در مواقعی مجبور به تعویض پنجره می‌شوید، زیرا با سقوط لنگه ممکن است به افراد صدمه وارد شود.
انواع لولا در بازشوهای درب و پنجره‌های دوجداره:

یک حالته

در این مدل از بازشو، لولا موجب باز و بسته شدن در روی یک محور عمودی می‌شود. مدل تک حالته از رایج‌ترین و کلاسیک‌ترین انواع بازشوها است. به‌طور معمول در هر لنگه دو لولا استفاده می‌شود اما اگر ابعاد پنجره بیشتر باشد تعداد آن نیز بیشتر می‌شود.

دو حالته

اگر پنجره‌ها در دو حالت عمودی و افقی باز و بسته شوند از این نوع لولا استفاده می‌شود. بنابراین این نوع به‌روز تری از لولا است، البته باز و بسته شدن آن با زاویه‌ای محدود امکان‌پذیر است و در صورت فشار زیاد به آن باید به فکر تعویض پنجره باشید!
پنجره دوجداره با بازشو دوحالته، عایق صوتی و رطوبتی مناسبی است.

کلنگی یا سایبانی

با استفاده از این بازشوها لولاها در جهت افقی باز و بسته می‌شوند.

تاشو

بازشوهای تاشو در لنگه‌های آکاردئونی استفاده می‌شوند.

جمع‌بندی

همان‌طور که می‌دانید در این پست به یراق‌آلات مربوط به پنجره پرداختیم، اما اگر قصد دارید پنجره را با اطمینان از جزئیات آن خریداری کنید میتوانید به هلدینگ ایوان اعتماد کنید. این هلدینگ با‌تجربه، سال‌هاست در زمینه نصب و تعویض پنجره دوجداره به‌طور حرفه‌ای فعالیت می‌کند. یکی از خدمات این سایت محاسبه آنلاین پنجره دوجداره است، به این ترتیب به‌راحتی و بسیار سریع از قیمت پنجره دوجداره آگاه می‌شوید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاور و مدیریت فروش: آقای قندهاری
شماره موبایل: 09122072788
شماره دفتر: 02191301559
آدرس سایت: aone-holding.com
پست الکترونیکی: [email protected]
فهرست