به خانه رسیده اید، یک نوشیدنی گرم دم کرده اید و می خواهید کمی استراحت کنید تا خستگی کار از تنتان خارج شود. کتابی را باز می کنید و شروع به خواندن یک صفحه می کنید و یا بر روی مبل می نشینید و چشم هایتان را برای لحظاتی می بندید تا از سکوت لذت ببرید، اما این حجم زیاد صدا از کجا می آید؟

بلند می‌شوید تا پنجره را ببندید اما وقتی نزدیک می شوید در کمال تعجب می بینید که پنجره بسته است. چرا این همه صدا از بیرون می آید؟ انگار ماشینی که بوق می زند در یک قدمی شماست. این همه سروصدا شما را کلافه خواهد کرد و عملاً استراحت را از شما دریغ می کند.

پنجره دوجداره چگونه صدا را کاهش می دهد؟

اگر داستان گفته شده در بالا برای شما همه خاطره تلخ است، بدانید که اشکال در نوع پنجره است و پنجره تک جداره با درزها و شکاف فراوان که باعث شده سر و صدای بیرون به راحتی در خانه شما شنیده شود.

هیچ فیلتر و یا صافی در مسیر وجود ندارد تا از شدت صدا بهکاهد؟ بله وجود دارد، پنجره دوجداره ایوان

پنجره دوجداره چگونه صدا را کاهش می دهد؟

گوش، همواره در حال دریافت امواج صوتی است. شاید بعضی صداها به مرور در ذهن ما عادی سازی شوند و تا مجدداً به آن توجه نکنیم شنیده نخواهند شد اما گوش در تمام مدت صدا را دریافت می‌کند و فقط ناخودآگاه از شدت آن می کاهد، چون برای شما آن صدا اهمیتی ندارد.

از طرف دیگر امواج صوتی وقتی تولید می شوند توسط مولکول ها به حرکت در می آیند. اجسام اطراف ما و همچنین هوا بستری مناسب برای جابجایی صدا است. اگر مانعی بر سر راه نباشد، بسته به نوع موج تولید شده صدا فاصله طولانی را طی می‌کند.

پنجره دوجداره چگونه صدا را کاهش می دهد؟

امواج صدا دارای دو موج کوتاه و بلند هستند. قدرت امواج کوتاه بیشتر است و فاصله بیشتری را به نسبت امواج بلند طی می‌کنند، اما این به معنای طی شدن مسیری کم در امواج بلند نیست. به سوال اصلی باز می‌گردیم، پاسخ این است کاهش صدای ورودی در پنجره دو جداره به واسطه ساختار فنی که دارد اجرایی می شود.

این نوع پنجره کاملا آکوستیک است و محدودیت های شدیدی را برای امواج صوتی ایجاد می‌کند و امکان گذر صدا را از خود به راحتی فراهم نمی کند. هرچه صدا بلندتر باشد قدرت پنجره در کاهش آن برای ورود به محیط قدرت بیشتری دارد زیرا فرکانس بالای صدا قدرتی بسیار کم و عملاً ضعیف دارد.

عملکرد پنجره دوجداره آکوستیک

گاز آرگون در میان دو لایه شیشه با ضخامت بیشتر از مدل تک جداره قرار گرفته است. این فضا به خوبی مهر و موم شده تا گاز تخلیه نشود و حتی ضربه به شیشه به راحتی نتواند میزان عایق را کاهش دهد.

لاستیک پلاستیکی (دزدگیر فابریک پنجره)، گاز آرگون و ضخامت شیشه باعث می‌شود تا صدای ورودی بین ۲۰ تا ۴۰ دسی بل کم شود. این رقم بسیار ایده‌آل است و برای بناهایی که در خیابان‌های شلوغ یا نزدیکی بزرگراه هستند گزینه مناسبی می باشد.

پنجره دوجداره چگونه صدا را کاهش می دهد؟

در اکثر مواقع سطح صدای شهری که شامل حرکت ماشین، موتورسیکلت ها و مکالمه افراد می شود، چیزی حدود ۵۰ دسیبل است که تحمل آن به شدت طاقت‌فرسا است. اگر پنجره نصب شده دارای کیفیتی مرغوب و استاندارد باشد حجم صدا به شدت کاهش می‌یابد و استراحت معنا پیدا می‌کند.

در چه شرایطی پنجره‌دوجداره صدا را بیشتر می کاهد؟

  • ضخامت استاندارد هر لایه شیشه
  • تزریق کامل گاز آرگون در محفظه بین دو شیشه
  • رعایت فاصله طولی بین شیشه ها
  • استفاده از پروفیل upvc با جنس مرغوب
  • ابعاد گیری استاندارد و دقیق
  • درزبندی و رگلاژ مناسب قطعات
پنجره دوجداره چگونه صدا را کاهش می دهد؟

با وجود نصب پنجره دوجداره باز هم صدا می آید؟ جواب به این سوال نیازمند بررسی تخصصی و دقیق است.

اگر شما در نزدیکی مکانی بسیار پر رفت و آمد هستید که میزان صدا بسیار بالاست. نباید از پنجره انتظار معجزه داشته باشید. خیابان‌های به شدت شلوغ، بزرگراه‌ها و حتی نزدیکی به فرودگاه در برخی موارد باعث می شود تا تصور کنید که پنجره شرایط ایده‌آل را ندارد.

به طور مثال در برخی از محدوده های محله تهرانسر در شهر تهران صدای فرود و یا اوج گیری هواپیما خواهی نخواهی شنیده می‌شود و حتی پنجره سه جداره هم نمی تواند میزان صدا را به صفر برساند.

پنجره دوجداره چگونه صدا را کاهش می دهد؟

حالت دوم دقیقاً برعکس است و ایراد از پنجره می باشد. نکته مهم این است که صرفاً یک کارشناس با تجربه می تواند سلامت پنجره را بررسی کند. ممکن است در طول سالیان، گاز آرگون از جداره به آرامی تخلیه شده باشد و یا عایق بندی از بین رفته باشد.

بسته به میزان و شدت خرابی و آسیب دیدگی می توان برآورد کرد که تعمیر بهترین راه حل است یا تعویض پنجره قدیمی با پنجره upvc جدید.

فواید استفاده از پنجره دوجداره در کاهش صدا

اولین دستاوردی که می‌توان در این مورد بیان کرد خواب آسوده است. سپری کردن یک شب آرام شما را برای روز بعد کاملا سرحال می‌کند. کاهش استرس ارمغان خواب آرام است. کمبود خواب یا خواب بد باعث می‌شود تا مشکلاتی مانند بیماری قلبی، کلسترول، فشار خون و اضافه وزن را در افراد شاهد باشیم.

پنجره دوجداره چگونه صدا را کاهش می دهد؟

کلام آخر

افزایش تمرکز و راندمان در کار نیز مهم‌ترین دستاورد و نتیجه در محیط‌های کاری و ادارات است. اگر به فکر سلامتی خود و عزیزانتان هستید با ایوان برای مشاوره تلفنی رایگان تماس بگیرید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

با در نظر گرفتن هر یک از مزیت‌های گفته شده قطعاً به این نتیجه رسیده اید که خرید پنجره دوجداره کاری بسیار اساسی و لازم است. نگران نباشید، ایوان همراه شماست تا بهترین خدمات و قیمت را به شما ارائه کند.

هلدینگ ایوان ارائه دهنده انواع درب و پنجره دو جداره است. ما این اطمینان را به شما می دهیم که از بهترین قطعات برای ساخت یک پنجره استفاده می کنیم، کیفیت و کارایی حق مسلم شماست برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاور و مدیریت فروش: آقای قندهاری
شماره موبایل: 09122072788
شماره دفتر: 02191301559
آدرس سایت: aone-holding.com
پست الکترونیکی: [email protected]
فهرست