منظور از یراق آلات تمامی تجهیزات و قطعات جانبی است که موجب سهولت در کار باز و بسته کردن پنجره خواهد شد و یا به واسطه یراق آلات قطعات اصلی به یکدیگر متصل می شوند. دستگیره ها و لولا ها از نمونه های بارزی هستند که توسط کاربر همواره به چشم می ‌آید.

upvc تاثیر کیفیت یراق آلات در پنجره

قطعاً بارها این اتفاق برای شما رخ داده است که خواسته اید پنجره را باز کنید اما دستگیره به سختی چرخیده و یا غلطک ها به سختی حرکت کردند و شما از این کار پشیمان شده اید. علت این حس بد کیفیت پایین یراق آلات است.

UPVC تاثیر کیفیت یراق آلات در پنجره

انواع یراق آلات و ویژگی های آنها

یراق آلات پنجره دوجداره به نوع و حالت باز و بسته شدن لنگه ها وابسته است. به همین دلیل یراق دو حالته و یراق تک حالته وجود دارد که بر اساس خواسته مشتری و نوع پنجره مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قطعات اصلی و مهم بررسی شده اند، ویژگی های اصلی و مهمی که باید یراق‌آلات برای آن ساخته و آماده شده باشند به شرح زیر است.

  • تحمل وزن
  • جنس مرغوب
  • ابعاد استاندارد

وزن قابل تحمل در انواع مختلف بازشو حداقل باید ۹۰ کیلوگرم باشد تا بتواند به خوبی وزن لنگه ها را در حالت های مختلف تحمل کند و فشار زیادی را به پروفیل و بدنه وارد نکند.
منظور از جنس مرغوب این است که یراق‌آلات باید در برابر زنگ زدگی، پوسیدگی، فرسودگی و خوردگی مقاوم باشند. باز و بسته شدن مکرر، تفاوت دمای محیط بیرون با درون دو موضوع مهم است که در کاربری یراق آلات تأثیرگذار است. به طور مثال اگر لولا های توخالی در کار استفاده شود، آنها در زمانی کوتاه از بین خواهند رفت زیرا قدرت تحمل وزن را ندارند.
کیفیت پایین رنگ کاری نیز در قطعاتی که در دید مانند دستگیره، نمونه دیگری است که به دلیل استفاده زیاد و تماس با دست دچار سایش شده و به مرور رنگ خود را از دست می دهد.
برای هر قطعه استانداردی وجود دارد. یراق آلات برای انواع مختلف پنجره باید در بازه خاص از نظر ابعاد ساخته شود تا در عین عمر مفید بتواند تحمل وزن و حرکات مداوم لنگه ها را داشته باشد.

UPVC تاثیر کیفیت یراق آلات در پنجره

نتیجه استفاده از یراق آلات بی ‌کیفیت در پنجره یو پی وی سی

اگر هر یک از قطعات به کار رفته ضعیف باشند قطعاً عملکرد تمام سیستم دچار اختلال خواهد شد. به طور مثال اگر دستگیره کیفیت مطلوب را نداشته باشد در طی باز و بسته کردن، رزوه های پیچ شکسته خواهد شد و یا در بهترین حالت دندانه های پیچ هرز می گردد.

نکات مهم برای دستگیره پنجره دوجداره

شاید دستگیره در نگاه اول یراقی کاملا معمولی به حساب بیاید، اما اصلاً اینگونه نیست. زاویه چرخش و حتی ارتفاع دستگیره و محل قرار گیری آن بر روی لنگه اهمیت دارد. تحمل فشار زیاد در هنگام باز بودن پنجره و انتقال کم فشار و وزن به پروفیل و قاب بسیار اهمیت دارد. در حقیقت دستگیره به مانند یک اهرم قوی عمل می کند.
رنگ دستگیره اهمیت دارد، اگر تنها یک لایه رنگ بر روی آن زده شده باشد، در اثر استفاده رنگ از بین خواهد رفت. یک دستگیره مناسب باید چند لایه رنگ خورده باشد تا در برابر شستشو و ضربه مقاومت پیدا کند.
تمامی پیچ ها، رزوه ها و قطعات درونی دستگیری باید با آلیاژ استاندارد و مشخص تولید شده باشند.

UPVC تاثیر کیفیت یراق آلات در پنجره

نکات مهم برای زاماک یا جلو قفل

زاماک عهده دار اتصال محکم هر لنگه از پنجره دوجداره به چهارچوب اصلی است. اگر این قطعه کیفیت، ابعاد و حتی وزن استاندارد نداشته باشد باعث خم شدن پنجره خواهد شد و حتی می ‌توان آن را یکی از دلایل افتادگی پنجره دوجداره دانست.

نکات مهم اسپانیولت ها

این قطعه کوچک در واقع تکمیل کننده کار زاماک است که در عین برقراری اتصال محکم لنگه با بدنه به عنوان یک عایق برای جلوگیری از ورود گرد و غبار، آب و حتی برای جلوگیری از ورود صدا استفاده می شود. این قطعه در ابعاد و حالات مختلفی ساخته شده که متناسب با هر پنجره کاربری آن متفاوت است.
اسپانیولت یا همان قفل درب قطعه مهم و امنیتی است که اگر کیفیت لازم را نداشته باشد قطعاً امنیت محیط را به خطر می اندازد. در صورتی که این قطعه آسیب ببیند، پنجره بسته و چفت نخواهد شد. به طور مثال در هنگام تولید این محصول تولید کننده موظف است آن را حداقل ۱۲ روز در محلول آب و نمک قرار دهد تا مقاومت آن در برابر پوسیدگی و خوردگی آزمایش شود.

UPVC تاثیر کیفیت یراق آلات در پنجره

کلام آخر

کلام آخربه طور کلی یراق آلات نقش مهم، اساسی و صد البته غیرقابل انکاری دارند. اگر هریک از قطعات به درستی انتخاب و در نهایت نصب شوند می ‌توان شاهد ایراد در هنگام استفاده بود. نصب صحیح، تضمین کننده ای بر ارتقاء کیفیت و کارایی تمامی محصول و افزایش طول عمر آن است.
هلدینگ ایوان ارائه دهنده انواع درب و پنجره دو جداره است. ما این اطمینان را به شما می دهیم که از بهترین قطعات برای ساخت یک پنجره استفاده می کنیم، کیفیت و کارایی حق مسلم شماست برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاور و مدیریت فروش: آقای قندهاری
شماره موبایل: 09122072788
شماره دفتر: 02191301559
آدرس سایت: aone-holding.com
پست الکترونیکی: [email protected]
فهرست