از ویژگی‌های بارز و مهم پنجره دوجداره که دلیل اصلی نصب و استفاده از آن است، صرفه جویی در مصرف انرژی است. اما این اتفاق چگونه رخ می دهد؟

در زمستان که سیستم های گرمایشی روشن هستند، محیط خانه یا محل کار باید گرمای لازم را داشته باشد. گاهی پیش می‌آید که حتی با روشن بودن تمام رادیاتورها و بالا بودن درجه آنها گرمای دلخواه را حس نمی کنید. دلیل حس نکردن گرمای مطبوع اتلاف زیاد انرژی گرمایی در محیط است.

در تابستان نیز این اتفاق با رنگ و لعاب دیگری رخ می دهد. سیستم های سرمایشی مدام در حال کار کردن هستند و فقط زمانی که مستقیماً در معرض باد آنها قرار بگیرید، خنکی باد را حس می کنید.

علت اینکه خانه خنک نمی شود، در برخی موارد به علت گرمای شدید بیرون است. اما دلیل اصلی آن اتلاف شدید انرژی تولید شده است که به راحتی هدر می رود.

پنجره دوجداره چگونه باعث کاهش اتلاف گرما می شود؟

علت اصلی هدر رفت انرژی چیست؟

بررسی ها نشان داده که دلیل عمده این اتفاقات به چند عامل وابسته است که شامل ساخت و سازهای غیر استاندارد، تهیه و نصب سیستم گرمایشی نامتناسب با ابعاد خانه، درزها و شکاف های موجود در بین دیوار و پنجره و از همه مهمتر شکاف های بسیار ریز با تعداد بالا در خود پنجره و عدم استفاده از پنجره دوجداره.

همچنین می توانید بخوانید: اصول نگهداری از پنجره دوجداره

تمام آنچه که گفته شد در بناهایی مشاهده می شود که از پنجره تک جداره استفاده می کنند .این پنجره ها ساختاری کاملا غیر اصولی دارند که چیزی حدود ۵۰ درصد اتلاف انرژی دارد.

  • ساخت و سازهای غیر استاندارد
  • تهیه و نصب سیستم گرمایشی نامتناسب با ابعاد خانه
  • درزها و شکاف های موجود در بین دیوار و پنجره
  • شکاف های بسیار ریز با تعداد بالا در خود پنجره
  • عدم استفاده از پنجره دوجداره.
پنجره دوجداره چگونه باعث کاهش اتلاف گرما می شود؟

تبادل دما بین دو محیط در این نوع پنجره به راحتی صورت می گیرد، حتی اگر با نوارهای درزگیر تمام درزهای قابل مشاهده را بپوشانید میزان هدر رفت گرما حدود ۱۰ درصد کاهش می‌یابد. شیشه با ضخامت بسیار کم و استفاده از قاب فلزی و چوبی خود عامل اصلی این تبادل دما است. اگر تابستان به شیشه دست بزنید گرمای بیرون را کاملاً حس می کنید، این اتفاق در زمستان نیز عیناً تکرار می‌شود.

راهکار، استفاده از پنجره دوجداره

پنجره 2 جداره هیچ تشابهی با مدل تک جداره ندارد. ساختاری کاملا علمی و استاندارد که به راحتی مقابل هدررفت گرما می ایستد. دو شیشه و یک شکاف کوچک در بین آنها، این جادو و سحر را رقم می‌زند. به این معنا که گرما در زمستان در خانه محبوس می ماند و خانه را گرم می کند در تابستان نیز از ورود هوای گرم به درون خانه جلوگیری می‌کند تا سرما در محیط باقی بماند.

پنجره دوجداره چگونه باعث کاهش اتلاف گرما می شود؟

مجموع عملکرد باعث می شود تا میزان استفاده از رادیاتور و کولر در طول سال کمتر شود. در عین حال خانه نیز دمای مطلوب را داشته باشد. کاهش هزینه های برق و گاز از نتایج عملکرد محیط مفید این محصول است.

همچنین می توانید بخوانید: علت تغییر رنگ پروفیل پنجره UPVC

پنجره دوجداره چگونه از اتلاف گرما جلوگیری می کند؟

ابتدا باید بگویم که هیچگاه نمی توان ۱۰۰ درصد از انتقال سرما و گرما جلوگیری کرد، حتی پنجره سه جداره نیز این قابلیت را ندارد. در صورت استفاده از پنجره یو پی وی سی هدر رفت انرژی به زیر ۱۰ درصد کاهش می یابد.

شیشه رسانای خوبی است، براحتی سرما و گرما را از خود عبور می دهد. میزان عبور انرژی بسته به ضخامت شیشه متفاوت است و هرچه ضخامت بیشتر شود درصد کمتری انتقال صورت می‌گیرد. اما خود به تنهایی به عنوان یک عامل بازدارنده برای کنترل دما احتساب نمی شود.

پنجره دوجداره چگونه باعث کاهش اتلاف گرما می شود؟

عملکرد به صورت خلاصه اینگونه است که، در صورتی که یکی از شیشه ها، گرما دریافت کند به سرعت آن را به اطراف خود منتقل می کند. در پنجره یو پی وی سی، اطراف شیشه به شدت عایق بندی شده و از پروفیل خاص استفاده می شود، از طرف دیگر سمت داخلی شیشه با گاز آرگون پوشیده شده.

بر خلاف شیشه، گاز آرگون رسانای بسیار ضعیف است و حرارت و از خود به سختی عبور می‌دهد. گاز آرگون مانع حرکت آزادانه هوای گرم شده و درصد بسیار ناچیزی به شیشه مقابل (شیشه دوم) انتقال می‌دهد. از نظر فنی در این حالت از اتلاف انرژی به میزان زیادی جلوگیری شده است.

پنجره دوجداره چگونه باعث کاهش اتلاف گرما می شود؟

سرعت حرکت مولکول ها در گاز آرگون کاهش می‌یابد و گاز آرگون آنها را از یکدیگر دور نگه می دارد. هرچقدر دما بیشتر شود میزان دریافت انرژی در شیشه اول افزایش می‌یابد و انتقال آن به محیط اطراف گرما در همان سطح پخش شده و انتقال نمی یابد.

شیشه های به کار رفته در پروفیل ضخامتی بین ۶ تا ۱۸ میلیمتری دارند (بسته به شهر و محیط مورد استفاده متفاوت است) فاصله بین دو شیشه با گاز آرگون پر شده که حداقل فاصله ۱۲ میلیمتر است. شاید این ابعاد از نظر ظاهری کم به نظر برسد اما از نظر فنی دقیقاً برعکس است.

آیا استفاده از پنجره دوجداره راهکار مناسبی است؟

در بررسی های فنی چه از نظر اقتصادی و از چه از نظر عملکرد قطعاً بهترین راهکار برای کاهش اتلاف گرما نصب پنجره دوجداره است. کاهش چشمگیر مصرف انرژی در طول سال و بررسی تفاوت هزینه قبض ها دلیل محکم اقتصادی است و همین موضوع رویکردی علمی و عملی هم دارد.

هلدینگ ایوان ارائه دهنده انواع درب و پنجره دوجداره است. ما این اطمینان را به شما می دهیم که از بهترین قطعات برای ساخت یک پنجره استفاده می کنیم، کیفیت و کارایی حق مسلم شماست برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاور و مدیریت فروش: آقای قندهاری
شماره موبایل: 09122072788
شماره دفتر: 02191301559
آدرس سایت: aone-holding.com
پست الکترونیکی: [email protected]
فهرست